Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Město > Partnerská města > Agrate Brianza, Itálie

 

AGRATE BRIANZA 2008

 

 
 
Tento rok, tak jako již několik předešlých , i letos se opět konala výměnná družba s dětmi z České Třebové a Agrate Brianza. Tentokrát nás navštívily první italské děti, někteří zde byli už po druhé a Českou Třebovou si mohli opět prohlédnout a poznávat další nová místa,která se zde nacházejí.  O měsíc později navštívily naopak české děti italské město Agrate Brianza. 

Jak jistě všichni víte, Agrate Brianza je malé italské město (o něco menší než Česká Třebová) na severu Itálie. Nachází  se nedaleko Milana, jednoho z největších a nejznámějších italských měst.

Společně s italskými dětmi jsme tento rok navštívili v Itálii např. město Vimercate, které sousedí s Agrate. Zde jsme byli na prohlídce zámku, původně  rodiny Trotti. Rodina však neměla finanční prostředky na další údržbu zámku a proto jej odkázala městskému úřadu, který zde dnes zasedá.
Týdenní program nevynechal ani prohlídku města Monza, ke  které  neodmyslitelně patří závodní okruh  pro formule 1.

Agrate Brianza také leží blízko jednoho z největších italských jezer Lago Di Como. Ani sem jsme nezapomněli zavítat. Tento celodenní výlet se stal alespoň pro některé z nás, jedním z nejkrásnějších zážitků  z celého týdne. Mnoha z nás ještě více ožila ve chvíli, kdy naše průvodkyně doplnila, že v oblasti Lago Di Como má vilu Madonna, George Clooney a Brad Pitt. Bohužel se nám nepodařilo spatřit vilu ani jednoho z nich a už vůbec ne je samotné.

Vlastě to v  Itálii byl skoro dokonalý pobyt. Ovšem jak pro koho. Jsem přesvědčena, že pro většinu z nás to bylo skutečně dokonalé, ale několika lidem se příliš nezamlouvaly turecké záchody, které jsou zavedeny ve školách a ještě mnoha restauracích. Ano-tyto záchody nejsou příliš pohodlné, ale nemyslím si, že je to natolik hrozné, aby bylo nutné zadržovat svou potřebu i několik hodin, což se některým zdálo nezbytné. Když se zamyslíte, takový turecký záchod bychom mohli svým způsobem označit za  "luxus", kdychom viděli záchody v jiných částech světa. Např. tam, kde je jeden záchod pro celou ulici, by asi za takových několik tureckých záchodů byli velice vděčni.  Většině z nás se to však zdá jako něco absolutně vyloučeného. 

Ještě štěstí, že naše hostící rodiny mají doma normální záchody. Všechny hostící rodiny jsou skutečně velice milí, hodní a neuvěřitelně přátelští lidé.   Totiž celý italský národ je celkem přátelský, o dost víc, než třeba Češi. Když se zeptáte na něco Itala na ulici, téměř vždy Vám (většinou i mile) odpoví. To se v Česku občas opravdu říct nedá. A to už souvisí i s tím, že v případě takovéto výměnné družby skoro žádná Italská rodina neváhá, ubytuje-li či neubytuje nějaké české dítě. Je to jasné ANO. Jenomže v Česku tohle bohužel tolik neplatí. Někteří Češi nejsou ochotni ubytovat takové italské dítě.  A pochopitelně ne vždy  to jsou finanční důvody. Je to pouhá prostá neochota. Tou neochotou chci vyjádřit i to, že na rozdíl od Italů spousta Čechů váhá, má-li předat návštěvě větší pohodlí. Pro Italy je samozřejmost.

Na italských rodinách nás velmi zaujalo i to, že minimálně jednou denně se sejdou všichni u rodinného stolu, kde včetně konzumování také konverzují a věnují si svůj čas. V Česku se některé rodiny scházejí u stolu   maximálně několikrát do roka.  V porovnání s Italy je to poměrně smutné.   I přesto, že se v Česku italským dětem moc líbilo a určitě mělo i proč, jsou  věci, ve kterých jsou Italové lepší než my a je potřeba si to přiznat a zamyslet se nad tím. Rodina je velmi důležitá a mít na ni čas je ještě důležitější. Od svých italských přátel bychom se měli poučit obzvlášť v tomto směru  a snažit se alespoň minimálně realizovat něco takového. Nestačí jenom doufat, musí se chtít a snažit.  Snad  se  do budoucna podaří Čechům udělat v tomto směru pokroky a přiblížit se italským rodinám.

 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 23.11.2009 / 23.11.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém