Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Organizace, služby > Sport > Sportovní kluby a spolky

 

Cyklistika TJ Sokol

 

 
 

Oddíl cyklistiky v T. J. Sokol Česká Třebová
 
Oddíl cyklistiky byl založen v polovině 60. let. Počínaje sezónou 1975 nastala druhá etapa cyklistiky v České Třebové. Zájem o závodní cyklistiku v samotném městě a jeho okolí byl veliký. Zájemců bylo mnoho a kol velice málo. Na kola před prodejnami stály fronty a zájemci čekali na otevření prodejny celou noc v autech před prodejnou. Uspokojeni byli pouze dva, nebo tři zájemci. Zbývající desítky čekajících odešli s prázdnou.


V létech 1970 – 1975 se podařilo Jiřímu Vodičkovi soustředit kolem sebe skupinu závodníků mužů, kteří trénovali a zúčastňovali se závodů. Zájem o cyklistiku projevil i syn Jiřího Vodičky – Lukáš. A právě zde se cyklistický oddíl rozšířilo mládežnické kategorie! Počet členů oddílu dosáhl čísla šedesát a závodníků a bylo přes padesát, z celého okolí. Pro funkcionáře, kterých bylo málo, to bylo velké zatížení a proto uvítali skutečnosti, že závodníci z Litomyšle a okolí se rozhodli pro osamostatnění a vznikl oddíl Jiskra Litomyšl. Tak se po létech znovu obnovil cyklistický oddíl v Litomyšli.


Další dělení oddílu nastalo, když byl založen oddíl Rudá hvězda Ústí nad Orlicí. Došlo i k založení cyklistického oddílu ve Svitavách, kde vznikla široká funkcionářská základna, která velice aktivně pracovala. Oddíly v Č. Třebové, Litomyšli a ve Svitavách navázaly velice dobrou spolupráci a dařilo se uspořádat sérii závodů, které časově na sebe bezprostředně navazovaly.

Třebovský oddíl měl z těchto oddílů nejširší trenérskou základnu. Zde je třeba jmenovat Jiřího Vodičku, Miloslava Jirouška, Jiřího Dvořáka. Zvláště Míla Jiroušek a Jirka Dvořák se věnovali trenérské práci s mládeží. Trenérskou práci s muži výborně prováděl Vojtěch Švejkar. Všichni se závodníkům věnovali nejméně čtyři dny v týdnu a o sobotách a nedělích na závodech. Výsledky byly vidět. Pošt závodníků s I. výkonnostní třídou byly na ryze amatérské podmínky neobvyklé. Bylo jich šest až osm. Všichni tito závodníci se mohli a také chtěli zúčastňovat závodu „Československého poháru“. A zde byl problém finanční, jak jejich účast na těchto závodech a etapových závodech zajistit.

Úspěchů českotřebovského oddílu si všimli i funkcionáři RH Hradec Králové a vznikla myšlenka, jak mládež talentovanou podchytit, věnovat se jí a rozvíjet talenty, protože v ryze amatérských podmínkách i při velkém nadšení funkcionářů a trenérů to nebylo možné.


Došlo k dalšímu dělení třebovského oddílu. Odešli nejen závodníci, ale také trenéři a funkcionáři. Odešel do SVS/N – RH Jiří Vodička, Jiří Dvořák, Milan Dostál a závodníci Kohl, Mráz, Šebek. Z mužů Tichý, Hartman. Oddíl i tyto odchody přežil a dál zásoboval SVS – M dalšími mladými talenty. Odešli Šrámek, Lukáš Vodička, Valůšek, Dušan Urban.


V létech 1977 – 1991  byl předsedou oddílu Jiří Halamka, který ve spolupráci s Miloslavem Jirouškem a Vojtěchem Švejkarem zajišťovali veškeré akce oddílu a nebylo jich málo. Oddíl uspořádával  ročně pět závodů, při čemž závod „Jiskra Orlicka“ byl jak závodníky, tak i funkcionáři jiných oddílů hodnocen jako jeden z nejlépe organizačně zajištěných.


V T. J. Lokomotiva byl hodnocen oddíl jako jeden z nejaktivnějších. Byla dobře hodnocena i propagace oddílu ve dvou vývěskách, které byly vždy po 14ti dnech obměňovány a aktualizovány. Fotodokumentace, kterou předseda Halamka dělal, zaznamenává historii oddílu v jednotlivých létech a je uložena v archivu oddílu. V roce 1992 převzal vedení oddílu Milan Dostál, který se od té doby snaží ve změněných hospodářských podmínkách nejen udržet, ale i dál rozvíjet cyklistiku v České Třebové.

 

Další informace naleznete na internetových stránkách oddílu zde.

 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 25.11.2009 / 25.11.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém