Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Město > Partnerská města > Agrate Brianza, Itálie

 

Italové z městečka Marco (Rovereto Trento) navštívili českotřebovskou radnici

Vedení města přivítalo v pátek 29. 4. 2011 další tři občany z italského městečka Marco (Rovereto – Trento), kteří jsou potomky italských rodin, které byly deportovány z oblasti fronty v době 1. světové války do Dolní Dobrouče.
 

 
 

Tříčlenná italská delegace přijela v doprovodu dobroučského místostarosty pana V. Vacka, aby zde pátrala po dalším Italovi, který se narodil ve Třebové.  Bohužel tento pan Versini se nenarodil ani v České Třebové ani v oblasti Dlouhé Třebové, která spadala pod českotřebovskou farnost, proto  budou muset hledat dále v matrikách sousedního Ústí nad Orlicí.

 

Italové v období I. světové války byli umístěni převážně v Čechách a na Moravě bez možnosti udržovat mezi sebou kontakty a byli tak izolováni od svých krajanů. Patnáct rodin z Marca se dostalo do Dolní Dobrouče. Samozřejmě, že chtěli vědět o situaci ve své zemi, ve své obci.

 

Díky snaze Uilaria Mariottiho, železničáře v Trentu, který dokázal občas obelstít cenzuru a pro své informace využíval faktu, že městečka Marco je stejné jako mužské jméno Marek. Když padly první granáty na „Marko“ (Marco), napsal: „Moji drazí, já se mám dobře, ale Marko je nemocný“. Následně, během rakouského útoku v květnu roku 1916. když bylo město kompletně zničeno, napsal: „Moji drazí, jsem velice smutný, Marko je mrtev, pohřben“.

 

Italská delegace při své návštěvě prezentovala zvon míru z Rovereta, který je zasvěcen na počest obětí všech válek, upevnění míru a bratrství mezi národy celého světa.

 

 
Zodpovídá: Ing. Jiří Mareš
Vytvořeno / změněno: 9.5.2011 / 9.5.2011
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém