Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Organizace, služby > Kultura > Skupiny a soubory

 

Komorní orchestr Jaroslava Kociana

 

 
 

Komorní orchestr Jaroslava Kociana byl založen r. 1967. U jeho zrodu stál vynikající český violoncellista Bohuš Heran a první dirigent orchestru Antonín Šimeček, který jej vedl do r. 1983, kdy převzal taktovku Mgr. Bohuslav Mimra. V současnosti patří mezi nejlepší amatérská hudební tělesa v ČR.

Orchestr spolupracuje jak s profesionálními sólisty, namátkou jmenujme houslisty Matouška, Demeterovou, Hůlu, Kosinu, Mráčka, trumpetisty Kejmara, Sadílka, violoncellistu Ericssona, kontrabasistu Rajsigla nebo vynikající zpěvačky Adlerovou a Stehr, tak i se studenty konzervatoří, AMU i s žáky hudebních škol. Na svém kontě má kromě více než pěti set koncertů rozhlasové a televizní snímky, nechybí ani zahraniční zájezdy např. do Rakouska, Německa, Holandska a Polska.

Repertoár orchestru představuje přes 40 skladeb komorních a 10 symfonických. Z komorních skladeb je třeba připomenout "Čtvero ročních dob" A. Vivaldiho, "Vodní hudbu" G. F. Händela, "Braniborský koncert č. 3" J. S. Bacha, "Malou noční hudbu" W. A. Mozarta, "Serenádu E dur" A. Dvořáka nebo detailně propracovaná "Concerta grossa" A. Corelliho. Z oblasti symfonické hudby jmenujme namátkou oratorium A. Dvořáka "Stabat Mater" či Symfonii e moll, č. 9 "Z Nového světa" od stejného autora. Vrcholem pak bylo nedávné uvedení cyklu symfonických básní "Má Vlast" B. Smetany. To, že se orchestr rozhodl před několika lety nastudovat s pomocí profesionálních hráčů na dechové nástroje i rozsáhlá symfonická díla je jistě pozitivní jev, který s sebou přinesl vedle kladných ohlasů posluchačské veřejnosti i mimořádný zájem hráčů nejen z našeho regionu, ale i z dalekého okolí. Kromě těchto aktivit také pořádáme výchovné koncerty pro mládež.

Na pravidelné páteční zkoušky (18:00-21:00 hod.) se schází 36 hráčů ze 14 měst a obcí. Profesní struktura orchestru je velmi pestrá, v hojném zastoupení jsou zde učitelé ZUŠ a studenti středních i vysokých škol, dále pak rozličná další povolání. Co se týče věkového průměru, ten je, vzhledem k velkému počtu mladých hráčů, velmi nízký, pouze 32 let. 

webová prezentace: www.kojk.cz

 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 4.12.2009 / 4.12.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém