Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Organizace, služby > Sport > Sportovní kluby a spolky

 

Kulturistika TJ Lokomotiva

 

 
 

Oddíl kulturistiky založil v r.1966 v České Třebové Josef ŠVUB.

Spolu s několika nadšenci upravili sušárnu činžovního domu na posilovnu, zhotovili si nářadí a činky a poctivě začali trénovat. Systematickým tréninkem dokázali zlepšit svoje postavy a v r.1970 se začali zúčastňovat soutěží. Úspěchy se dostavily velice brzy , ale začaly problémy s prostorem na cvičení - nájemníci domu chtěli sušárnu zpět. Hrstka nadšenců pro kulturistiku nemohla sehnat v Č.Třebové místo, kde by mohla cvičit. Intervence v tisku a pádné argumenty v podobě dosažených sportovních výsledků rozhodly, že TJ Lokomotiva přidělila kulturistům bývalou nářaďovnu za jevištěm v SOKOLOVNĚ „Na skále“. Po nezbytných úpravách a spoustě brig. hodin mohli kulturisté opět trénovat.

Od r. 1975 se začal oddíl zabývat kondičním cvičením pro širokou třebovskou veřejnost (hlavně mládež a ženy) a v tomto duchu pokračuje dodnes. Přišly úspěchy dalších závodníků. Dorostenci F.KOBZA, F.TRČKA, junior B.KUČERA a další muži R.KOCOUREK, J.DOBROUCKÝ, P.MIKULECKÝ a v ženské kategorii D.HRDLIČKOVÁ (ŠPIČÁKOVÁ). V r.1984 nastal opět problém „KDE CVIČIT“. Tělocvičnu „Na skále“ čekala rekonstrukce, která zahrnovala především naše cvičební prostory. Od TJ jsme dostali zdevastovanou budovu bývalého NV Parník a začalo období nekonečné přestavby na tělocvičnu pro potřeby oddílu. Pro cvičení jsme získali prostor po vzpěračích ve vedlejší „SOKOLOVNĚ“. Hrstka nadšenců v posledních 20 letech odpracovala několik tisíc brigádnických hodin při náročné rekonstrukci tělocvičny. V době převzetí od NV do TJ LOKOMOTIVA měla budova hodnotu cca 40 000,- Kč a byla značně zdevastována. Nyní, vloženou brigádnickou prací a prostředky získanými z ČSTV, města a oddílových příspěvků, je to asi 1,5 mil.Kč. K dokončení zbývá výměna oken a fasáda budovy.

V letech 1985-2000 byli třebovští kulturisté spíše dělníky na stavbě než sportovci, přesto někteří dokázali dosáhnout na medaile na Přeborech republiky -dorostenci P.ŠIMŮNEK, M.PÁNEK. Poslední výrazný úspěch dosáhl Č.RYPKA v r.1997 2.místem na Přeboru ČR mužů a 2.místem na Přeboru ČR veteránů nad 40 let. Dělat v současné době vrcholový sport je finančně velice náročné a většinou i zdraví škodlivé. Kdo chce dosáhnout úspěchu v kulturistice, musí mít podmínky jako profes. sportovec – možnost tréninku 2 – 3x za den, specielní strava vyžadující značné finanční prostředky a důkladná regenerace organizmu. Proto se dnes zaměřujeme na kondiční cvičení pro zdraví a radost z pohybu.

 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 25.11.2009 / 25.11.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém