Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Kulturní instituce

 

 
 
Kulturní centrum Kulturní centrum
Nádražní 397, 560 02 Česká Třebová
Tel.: +420 465 532 281
Velký sál, Malý sál, Klubovna, Výstavní síň
Více informací na http://www.kcct.cz/
Výstava městské muzeum Městské muzeum
Klácelova 80, 560 02 Česká Třebová
Tel.: +420 465 534 516
Otevírací doba: Denně mimo pondělí 08-18 hodin
Více informací na http://www.mmct.cz/
Městská knihovna Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, 560 02 Česká Třebová
Tel.: +420 465 532 340
Více informací na http://knihovna.ceska-trebova.cz/
Klum Modrý Trpaslík Klub Modrý trpaslík
Skalka 136, 560 02 Česká Třebová
Tel.: +420 604 356 347
Více informací na http://www.modrytrpaslik.info/
Chaloupka u Rotundy sv. Kateřiny Spolek od sv Kateřiny
občanské sdružení, pořadatel Jabkancové pouťi
Tel.: +420 724 534 846
Více informací v článku Jabkancová pouť


PÁR  VĚT  O  KULTUŘE

Kulturní tradice v České Třebové je bohatá a dlouholetá. Impulsem pro zvýšení kvality kulturního života v České Třebové byla velká rekonstrukce budovy Kulturního centra v Nádražní ulici, které v současné době obsahuje nejen víceúčelový sál pro promítání filmů, divadlo i koncerty, ale i malý sál a výstavní síň. Kulturní centrum vedle toho spravuje nově rekonstruovanou Malou scénu, která jeho nabídku dále rozšiřuje o další sál, vhodný ke koncertům i divadlu, a která je vedle klasického užití též scénou loutkovou.

Dalším podnětem rozvoje kulturního života bylo otevření klubu Modrý trpaslík, který spravuje TRIARIUS. Ten nabízí prostor především alternativním formám. V programové nabídce má vedle koncertů, divadelních představení a filmových projekcí také literární čtení a výstavy.

Kultura Kultura Kultura Kultura Kultura


Mezi nejoblíbenější druhy umění patří v České Třebové divadlo. Potvrzují to vyprodaná představení hostujících souborů, ale i existence dvou souborů místních.

Především je třeba zmínit divadelní spolek Hýbl, který se může pochlubit stodvacetiletou tradicí a mnoha úspěchy nejen u domácího publika. Kromě tohoto souboru existuje ve městě sdružení podstatně mladší. Je jím TRIARIUS, který se snaží o alternativní pojetí divadla. Dlouholetou tradici má také loutkový soubor Čtyřlístek.

O tom, že se ve městě dramatickému umění daří, svědčí i existence několika divadelních festivalů: soutěžní přehlídky Zlom vaz, Mezinárodního festivalu české a slovenské dramatické tvorby nebo Národního setkání divadelních souborů Divadlo a hudba. Rosa rodinné centrum pořádá festival divadelní tvorby pro děti a mládež Léto s pohádkou v Javorce. Tato přehlídka si klade za cíl nejen ukázat pestrost v divadelní tvorbě, ale i dát příležitost zejména mladým nadějným umělcům.


Kultura Kultura Kultura  KulturaKultura


Kromě svátků divadla je nutné zmínit také akce věnované hudbě. Zde figurují na předních místech Hudební festival Antonína Benewitze, který je zaměřen na klasickou hudbu, a Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka. Dalšími většími hudebními festivaly jsou podzimní Rock na trati, nebo letní přehlídky folk a country skupin Lhotecká bublanina a Srnovský bramborák.

Kromě těchto větších akcí se lidé v České Třebové mohou s hudbou setkávat velice často na mnoha koncertech různých hudebních stylů.

Hudba je také oblastí kultury, která je v České Třebové výrazně zastoupena mnoha amatérskými skupinami, které zahrnují celé spektrum stylů, od folk a country přes rock a jazz k hudbě klasické. Z těch nejvýznamnějších formací jmenujme alespoň smíšený pěvecký sbor Bendl, Velký swingový orchestr, nebo folkovou skupinu Madam, která v roce 1999 vyhrála celostátní kolo soutěže Porta v Plzni.

V České Třebové se nezapomíná ani na další druhy umění: výtvarné umění je prezentováno na četných výstavách, ale také v exteriérech města – např. ve formě moderních soch instalovaných v městských parcích.

Kultura Kultura Kultura Kultura Kultura


Milovníkům literatury dobře slouží Městská knihovna s rozsáhlým knižním fondem. Pro osobní kontakty s autory mohou lidé navštívit celoroční cyklus autorských čtení Literáti na trati, resp. stejnojmenný třídenní zářijový festival. V rámci Literátů na trati, které pořádá TRIARIUS, se představuje vždy to nejzajímavější ze současné literatury, často v propojení s jinými druhy umělecké výpovědi (divadlo, hudba, výtvarné umění, film).

 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 24.11.2009 / 24.11.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém