Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Kůrovcová kalamita v městských lesích Česká Třebová

01
Suchá perioda posledních let způsobila přemnožení podkorního hmyzu, zejména kůrovců napříč celou Českou republikou potažmo Evropou. Přesycený trh s jehličnatým dřívím, propad cen všech sortimentů a nedostatek těžebních kapacit staví vlastníky lesů před těžko řešitelnou situaci.
 

 
 
I v regionu českotřebovska je pozorován postupný nárůst kůrovcem poškozených lesů. Letošní příznivé deštivé počasí skýtalo naději na zlepšení situace. Bohužel prázdninové měsíce ukázaly, že poškozených lesů bude přibývat i nadále. 

Městské lesy Česká Třebová zpracují každým rokem o 50% více kůrovcem napadeného dříví. V roce 2020 objem těchto těžeb překročí 2 000 m3. Nejvíce zasaženy jsou porosty v oblasti Jelenice, Pekláku. Poškozeny jsou tak i oblíbené rekreační lesy včetně Roubova kopce, kde budeme v měsíci září zpracovávat asi 200 m3 kůrovcem napadeného lesa.

Úkolem lesníků je vytěžené porosty včas a kvalitně zalesnit. K obnově používáme stanovištně vhodné dřeviny, zejména duby, buky, javory, třešně, jedle, na vhodná stanoviště vracíme zpět i borovici a smrk. Ve velkém rozsahu se snažíme využít přirozené obnovy. 

Naší snahou a přáním je zachovat a obnovit kvalitní a zdravé lesy pro příští generace. 

Ing. Pavel Havran
správce lesa

02

03
 
Zodpovídá: Jiří Holý
Vytvořeno / změněno: 7.9.2020 / 7.9.2020
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém