Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Město > Partnerská města > Agrate Brianza, Itálie

 

Návštěva v Agrate Brianza

 

 
 

Je půlnoc 28. února a společně se skupinou učitelů a spolužáků jsme nastoupeni před ZŠ Ústecká a připraveni k dlouhé cestě za svými italskými kamarády, poznáváním nových měst a kultur. Během cesty jsme zastavili v italském městě Breschia, hlavním městě Lombardie a po Miláně nejvýznamnějším městě. Má zachovalé pozůstatky z raných dob římských císařů i pěkné renesanční stavby. Část města jsme si prošli a navštívili i pevnost. Z pevnosti byl nádherný rozhled do všech stran. Shora jsme si prohlédli část starého města i nové čtvrti.

 

Kolem 18. hodiny nás přivítali na městském úřadě v partnerském městě Agrate Brianza bohatě prostřeným stolem s občerstvením po naší dlouhé cestě. Poté jsme se seznámili a anglicky přivítali s našimi kamarády a adoptivními rodiči a odjeli s nimi do našich dočasných nových domovů.

 

V úterý po probuzení voňavými croissanty jsem odešla do školy, kde nás společně s ostatními čekala prohlídka nově vybudované školy a sportovní aktivity. Zahráli jsme si různé netradičně pojaté štafety, kde nebylo vítězů ani poražených, neboť jsme byli dokonale promícháni. Odpoledne nás svým programem zabavili naše rodiny. Většina rodin se domluvila mezi sebou a vzala nás do nákupního centra, kde jsme měli možnost koupit dárečky domů. Po „velkých“ nákupech jsme šli na večeři a potom si změřit síly v bowlingu.

 

Ve středu 3.3. v brzkých ranních hodinách odjíždíme na jih od Agrate do hlavního města  Toskánska  proslaveného šikmou věží, do Pisy. Město leží pouhé 4 metry nad mořem a má asi 103 000 obyvatel. Hlavním cílem byla samozřejmě šikmá věž - Torre pendente, ale také dóm Nanebevzatí Panny Marie , hřbitov Camposanto Monumentale (hřbitov ve stylu toskánské gotiky jako pravoúhlý halový dvůr 126 m  dlouhý a 52 m široký je řešený jako křížová chodba obklopená galeriemi, podlahu tvoří náhrobky) a kostel Santa Maria della Spina. Náš dojem z pisánských památek nám nezkazil ani soustavný drobný déšť. Zajímavé také je, že kdysi byla Pisa přístavním městem, dnes je od Tyrhénského moře vzdálena asi 10 km. Letovisko u Tyrhénského moře bylo naší poslední výletní zastávkou. Na pláži nebyly davy turistů, takže díky tomu si mnozí z nás nasbírali mušličky, které jsme dovezli domů jako suvenýry.

 

Na předposlední den si pro nás připravili ve škole výtvarné činnosti , které ovšem souvisely s geometrickými tvary. S tvorbou výrobků nám pomohli naši kamarádi a po obědě jsme odjeli do Monzy, města známého především  motorovým závodním okruhem. V Monze nás provedli největším parkem v Evropě náležícím k budově Villa Reale, ve kterém se každoročně koná mezinárodní soutěž o nejkrásnější růži. Zatím, ale růže ani nepučely. Snad příště. V dómu v Monze prý byl korunován náš císař Karel IV.

 

Závěrečný a zároveň poslední večer strávený v Itálii se všechny zúčastněné rodiny sešly ve škole a my jsme se opět setkali se starostou,  který zde měl proslov., dostavil se dokonce i italský konzul, který sídlí u nás v Olomouci. Po večeři, kterou nám připravili naši italští rodiče, byla zajištěná hudba, takže jsme si mohli i zatancovat. Bylo příjemné pozorovat, jak se dohromady všichni baví. Problém byl jen s večeří, občas jsme nevěděli, co všechno ještě máme ochutnat, jestli jsme na něco nezapomněli.

 

V pátek jsme se rozloučili s rodinami a odjeli ke škole, kde čekal autobus. Někteří rodiče nás doprovodili až k autobusu, odjezd se neobešel bez obvyklých slziček. Potom stačilo, abychom se všichni sešli a mohli jsme vyrazit. Přibližně ve třetině cesty ještě v Itálii jsme stavěli ve starobylém městečku Aquile a odsud jsme jeli už rovnou domů…

 
Zodpovídá: Miroslava Kejvalová
Vytvořeno / změněno: 19.3.2010 / 19.3.2010
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém