Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Ohlédnutí za projektem Bezejmenní hrdinové válek

 

 
 

Dne 14.11.2013 byl ukončen projekt s názvem „Bezejmenní hrdinové válek“, který se uskutečnil v České Třebové v rámci programu „Mládež v akci“.

 

Do našeho města na týden přijeli mladí lidé ve věku 18 až 26 let z  Olawy (Polsko), Svitu (Slovensko) a Agrate Brianza (Itálie), jejichž protějšky byli českotřebovští studenti.

 

Před svým odjezdem všichni vyhodnotili program jako zajímavý, plný různorodých aktivit, který přispěl zejména k navázání osobních kontaktů, ale především k prohloubení znalostí o historii nejen svého národa, ale také ostatních zemí v době válek. Prezentace na téma „Bezejmenní hrdinové válek“, které si připravila každá skupina, navštívili v Malé scéně studenti českotřebovského gymnázia, pro něž byl připraven vědomostní kviz vztahující se k těmto prezentacím. Vyhodnocení tohoto kvizu pak provedli českotřebovští účastníci tohoto projektu a vybrali tři nejlepší. Výherci byli odměněni ve středu 13.11.2013 při závěrečném workshopu.

 

Během týdne probíhaly aktivity v souladu se schváleným projektem a lze konstatovat, že vedle vzdělávacích akcí zaměřených na neformální vzdělávání v oblasti historie (Praha – vojenské muzeum a dotazník ke zjištění znalosti kolemjdoucích o válečných veteránech, návštěva Malé pevnosti Terezín), se s velkým hlasem setkalo také vaření podle „válečných“ receptů nebo štupování ponožek. Kromě projektového času i většinu svého volného času strávili účastníci ve volnočasovém klubu dětí a mládeže, kde se věnovali s velkým zaujetím aktivitám, které tento klub nabízí mládežnické veřejnosti. 

 

Účastníci projektu prokázali, že jsou schopni improvizovat v různých situacích, například při interkulturním večeru, kdy se učili tance (mazurku, polku a polskou polonézu) a dále po prohlídce rotundy sv. Kateřiny, kdy uspořádali malý koncert, v jehož závěru společně zazpívali známou píseň „Aleluja“.

 

Díky přítomnosti účastníků projektu a polským harcerům (skautům), kteří v té době byli na návštěvě u českotřebovských skautů, proběhl pietní akt k uctění památky válečných veteránů dne 10.11.2013 velmi slavnostně.

 

Při závěrečném večeru ukápla z očí zúčastněných nejedna slza a všichni vyslovili naději, že se znovu setkají při některém z dalších projektů.

 

 

Ing. Jaromíra Žáčková

místostarostka

 
Zodpovídá: Ludmila Rašnerová
Vytvořeno / změněno: 15.11.2013 / 15.11.2013
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém