Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Příroda v okolí města se pomalu probouzí a láká k procházkám

venek
Od dnešního dne je v platnosti nové protiepidemiologické opatření, které povoluje vykonávat určité aktivity, jako jsou procházky či běh, pouze v katastru své obce. Obyvatelé České Třebové však mají štěstí, že katastr našeho města je velice rozsáhlý, zalesněný a nabízí tak mnoho pěkných míst pro tyto volnočasové aktivity. Procházkám v přírodě také nahrává příjemné předjarní počasí. Pojďme si společně připomenout, jak pěkná místa se v okolí našeho města nachází.
 

 
 
Park Javorka je častým vycházkovým cílem obyvatel našeho města již od roku 1885, kdy byl založen zdejším Okrašlovacím spolkem. Vedou tu klikaté cestičky mezi travnatými plochami kolem jezírka s hastrmanem uprostřed. Stejně tak si nelze nepovšimnout starých zajímavých stromů a potůčku s dvojicí tůní na konci, které se v posledních měsících staly cílem začínajících i dlouholetých otužilců. Na travnatých plochách je zde možno vidět řadu pozoruhodných soch. Například u vstupu do parku stojí sousoší matky s dítětem, jeho vrchní části zase dominuje socha Šárky. Z Javorky je možné v procházce pokračovat březovou alejí Maxe Švabinského k rozhledně na Kozlovském kopci, přes Robův kopec a Saharu k poutní kapli Panny Marie na Horách nebo údolím Křivolického potoka k pravěké osadě, která je spolkem Bacrie postupně budována od roku 2007 s cílem testovat archeologicky doložené stavební technologie a způsob života našich předků.

Také východně od našeho města je toho dost k vidění. Smyslově naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka sice začíná v katastru obce Rybník, ale je možné se na ní napojit po tzv. Jiráskově cestě z lokality Studená Hůra. Na zastávkách doplněných výkladovými tabulemi se seznámíte s květenou i zvířenou území. Vyzkoušíte si svoje vnímání pomocí smyslových prvků - čichária, dendrofonu, houpaček a na hmatové cestičce. Procházku si lze prodloužit odbočením na vrchol Palice, který měří 613 metrů a je tak nejvyšším vrcholem Třebovských stěn. Na závěr procházky po jejich vrcholcích Vás čeká odměna v podobě vyhlídky do Lanškrounské kotliny. Cestu domů ze Skuhrova lze projít po modré turistické značce podél potůčku Hluboček a kolem Chaty u Floriána. 

Přesné hranice katastru našeho města pro plánování dalších procházek naleznete ZDE

01

02

03

04

05

06

07


 
Zodpovídá: Jiří Holý
Vytvořeno / změněno: 1.3.2021 / 1.3.2021
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém