Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka > Organizace, služby > Kultura > Skupiny a soubory

 

Smíšený pěvecký sbor BENDL

 

 
 

Smíšený pěvecký sbor BENDL vznikl 6. ledna 1923 pod vedením dirigenta Jindřicha Pravečka. V letošním roce tedy slaví 80 let od svého vzniku. Svůj název dostal podle jednoho z nejplodnějších skladatelů sborové tvorby tehdejší doby – Karla Bendla. V prvním roce činnosti bylo nastudováno kolem 80 skladeb. BENDL přečkal i válečná léta. Dokonce byly provedeny i dvě opery: Blodkova opera ,,V studni“ a ,,Hubička“ Bedřicha Smetany. Sbor pokračoval i po druhé světové válce. Po roce 1989 začala jeho činnost ustávat až nakonec zanikla. 

Po čtyřleté přestávce, zásluhou ředitele ZUŠ Bohuslava Mimry a nadšení mladých sbormistrů Petra Pálky a Josefa Menšíka, se začátkem ledna 1995 obnovuje činnost pěveckého sboru BENDL. Postupně vzrůstá počet členů, zejména mladých, na dnešních 55. O současné kvalitě sboru svědčí nastudování nového náročnějšího repertoáru, jehož vyvrcholením je oratorium,, Stabat Mater “ od A. Dvořáka. Sbor na koncertech uvádí skladby renesančních a barokních autorů, díla W. A. Mozarta, B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů, ale i skladatelů 20. století P. Ebena, M. Raichla, A. Tučapského a dalších. V květnu 1997 odjíždí sbor na koncertní turné do SRN společně s dětským sborem Kajetánek na pozvání sboru LILIJA z Ralbitz. V říjnu 1997 přijíždí sbor LILIJA na společné koncerty do České Třebové, kde vzniká myšlenka na natočení společného profilového CD sborů. V r. 1997- 98 je nastudována skladba Missa Pastoralis F.X. Brixiho, při jejímž uvedení vyniká první CD sboru, jako živá nahrávka. 

Po odchodu sbormistra Petra Pálky (v současné době působí jako sbormistr známého dětského pěveckého sboru SEVERÁČEK v Liberci), se ujímá vedení sbogr. Josef Menšík a Michal Horáček. V roce 1999 je ve znamení natočení a vydání profilového CD sborů LILIJA, BENDL a Kajetánek. Po odchodu sbormistra Michala Horáčka nastupuje na místo druhého sbormistra Petra Helebrandová. Sbor BENDL se průběžně zúčastňuje amatérských festivalů pěveckých sborů, ale především obohacuje kulturní život města Česká Třebová. Celkový přínos sboru je odměněn v roce 2000 ,,Cenou města“ za činnost v oblasti kultury. Sbormistr sboru Mgr. Josef Menšík získává za úspěšné vedení sboru Bendl cenu "Nejlepší Kohout roku 2001" (není tím myšlen účes pozn.red.).

S naším sborem také často vystupuje Komorní orchestr Jaroslava Kociana (www.kojk.cz).
           
Pro každého kdo by měl zájem příjít mezi nás, sbor zkouší každý čtvrtek v 19.15 v budově ZUŠ na Tyršově náměstí. ( vedle Gymnázia ) Rádi uvítáme v našich řadách zejména mužské hlasy (tenor, bas), ale i ženy (alt, soprán). Přijďte se třeba jen podívat a uvidíte. 

Více informací najdete na 
http://bendl.wz.cz
 
Zodpovídá: Admin
Vytvořeno / změněno: 4.12.2009 / 4.12.2009
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém