Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Společně do další desítky s Olawou

 

 
 

Společně do dalších 10…

 

Nejdelší partnerství České Třebové trvá s polským městem Olawa. Smlouvu o spolupráci podepsal v roce 2000 pan starosta Jiří Pásek s tehdejším olawským starostou panem Waldemarem Wiązowskim. Tehdy naši polští přátelé hledali město s kohoutem ve znaku pro další spolupráci.

 

Nutno říci, že nastartovaná spolupráce se velmi zintenzívnila především v průběhu posledních osmi let.

 

Účastníci z České Třebové se aktivně zúčastnili zejména při každoročních akcích „Dzieň koguta“, dva členové českotřebovské výtvarné skupiny „Maxmilián“ se v době letních prázdnin zúčastňují  tradičních malířských plenérů.

 

Z českotřebováků se v Olawě prezentovaly obzvlášť  kulturní soubory, konkrétně pak hudební skupiny, které v Olawě vystupovaly kromě Dnů koguta také na charitativních koncertech. Českotřebovské mažoretky jistě nezapomenou na své hostování v Olawě, kdy se jim ztratil řidič mikrobusu, Swingový orchestr  se kromě samostatného vystupování zapojil společně se Slováky a Maďary do polského mezinárodního projektu, taneční skupina STEP – PĚŠÍ ZÓNA předvedla své umění ve sportovním sále. V Olawě nás reprezentovala i dechová hudba Řetůvanka a dívčí trio SILVER. Dům dětí a mládeže Kamarád se svou pohádkou „Láďo, ty jsi princezna“ zde sklidil zasloužené ovace. Příjemné chvíle zde zažil i pěvecký sbor Bendl, který zazpíval v novém kostele.Během let spolupráce se uskutečnily i sportovní výměny mezi volejbalisty a jednorázové akce, do kterých se zapojili fotbalisté, plavci a tenisté. Dobrá je spolupráce mezi plážovými volejbalisty. Olawu také navštívila cyklistická skupina vedená Milanem Čechalem. Skupině sportovců se dostalo vřelého přijetí. V loňském roce došlo k prvním kontaktům mezi vedením Sokola a zástupci Olawy.

V posledních dvou letech se velmi zintenzívnila také spolupráce mezi našimi skauty a  jejich olawskými protějšky - polskými  harcery.   

 

Naši partneři z Olawy k nám přijížděli zejména při příležitosti pořádání Dnů partnerství, ale také jsme dvakrát měli možnost shlédnout úspěšné dětské balety (Louskáček a Sněhurka) a s hudební skupinou Kamilky Bakalarčik se dovědět zajímavosti při „Lekci českého jazyka“. 

 

V letošním roce tedy uplyne již deset let od podepsání družební smlouvy a navázané kontakty dávají záruku, že tato družba bude úspěšně  pokračovat i nadále.

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Stanislava Mlinarčíková
Vytvořeno / změněno: 4.6.2010 / 4.6.2010
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém