Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


 
 

Buďte vítáni

 
Buďte vítáni ve východních Čechách, ve městě na samém pomezí Čech a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor, v údolí řeky Třebovky, v České Třebové. Město s necelými šestnácti tisíci obyvateli dnes patří k největším v regionu. Jeho historie sahá až do roku 1278 a je opravdu pestrá. Ještě docela nedávno jméno České Třebové evokovalo především železnici, důležitou dopravní křižovatkou regionu stále je, ale bylo by chybou pohlížet na ni jen jako na město železničářů. Česká Třebová se stává městem, v němž je stále větší prostor poskytován sportu a kultuře, městem, které vyniká zelení a mnoha parky, městem, které se stále rozvíjí... Více v rubrice z historie města.

Kultura

Impulsem pro zvýšení kvality kulturního života v České Třebové byla velká rekonstrukce budovy Kulturního centra v Nádražní ulici, která v současné době obsahuje nejen víceúčelový sál pro promítání filmů, divadlo i koncerty, ale i sál malý a výstavní síň. Poskytuje tak výborné zázemí nejen hostujícím umělcům, ale i místním amatérským sdružením. A těch je v České Třebové opravdu hodně... Více v rubrice kultura.

Sport
Sport patří k nejvýznamnějším aktivitám, kterým se občané města věnují, Česká Třebová sama se profiluje jako město sportu. Lidé se mohou realizovat v některém z mnoha sportovních oddílů, jejich počet je opravdu vysoký ve městě je v současné době 33 oddílů, ve kterých sportuje na 2 000 sportovců, ty trénuje na 195 trenérů. Sportovní utkání během roku shlédne na 45 000 diváků a příznivců sportu... Více v rubrice sport.

Turistika
Česká Třebová leží v překrásném údolí řeky Třebovky a v její mapě najdeme mnoho rozsáhlých zelených ploch. Největším a nejpůsobivějším místem je park Javorka. Park byl založen roku 1885 v anglickém stylu a do dnešní doby doznal mnoha úprav. Rozkládá se na ploše 3 ha a v horních partiích přechází v lesní porost. Tím se také zvyšuje jeho atraktivita, neboť přímo odtud vede několik turistických stezek směrem na Kozlov a Hory... Více v rubrice turistika.

Památky
Pravý břeh Třebovky se osídlení dočkal poprvé pravděpodobně koncem 12. století, kdy zde byla mnichy z litomyšlského kláštera založena osada s kostelíkem zasvěceným svaté Kateřině (1. pol. 13. století). Tato románská rotunda se dochovala až do dnešní doby a je tak nejvýznamnější architektonickou památkou města a zároveň nejstarší dochovanou rotundou ve východních Čechách. Při opravě v roce 1920 však nebyla provedena řádná analýza stavby a některé prvky byly bohužel bez dokumentace odstraněny... Více v rubrice památky.    
 

 

Důležité

 
 

 

Odběr novinek

Objednejte si bezplatné zasílání novinek do e-mailové schránky.


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém

  • Aktualizace obsahu: 7.7.2020
  • Počet přístupů: 76499 (od 21.10.2014)