Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Uctění památky Mistra Jana Husa

600. výročí upálení Mistra Jana Husa
 

 
 

Při příležitosti šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa uctili v pondělí dne 6. července 2015 zástupci Města Česká Třebová, Církve československé husitské a Městského muzea Česká Třebová jeho odkaz položením květin k Husovu pomníku v Javorce.

Původní bronzový reliéf Mistra Jana Husa, který pomník nesl, byl dílem sochaře Josefa Kvasničky (*1868 Dubská Lhota u Vodňan + 1932 Vodňany). Josef Kvasnička studoval na akademii v Praze a ve Vídni. Svá studia zakončil na Umělecko-průmyslové škole v Praze u J. V. Myslbeka. V roce 1912 se stal profesorem kreslení a modelování na českotřebovské reálce, kde působil až do roku 1923. Mezi jeho významná díla patří socha hraběte Šternberka pro Panteon Národního muzea v Praze, pomník Jana Žižky ve Vodňanech nebo socha Mistra Jana Husa v Lounech. 

Reliéf pořízený Českotřebovany v době 1. světové války (roku 1916) měl být umístěn v městských sadech jako připomínka pětistého výročí Husova upálení. Nějaký čas bylo ale dokončené dílo ukryto v muzeu, aby uniklo válečným rekvizicím. Teprve v roce 1920 byl Husův reliéf z muzea vyzvednut, aby byl osazen na kámen u vstupu do parku Javorka, kde byl dokončený pomník v červenci téhož roku slavnostně odhalen.

Na jaře roku 2005 byl však Husův reliéf odcizen. Naštěstí je dochován model originální desky, podle kterého mohl umělecký kovář František Bečka zhotovit repliku. Ta byla odhalena na místě původní desky 5. listopadu 2006.

 
Zodpovídá: Mgr. Jana Voleská
Vytvořeno / změněno: 7.7.2015 / 7.7.2015
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém