Orientační nabídka


International


Město
Česká Třebová - Oficiální web

 
Vítejte ve východních Čechách, na samém pomezí Čech
a Moravy, v půvabné přírodě podhůří Orlických hor,
v údolí řeky Třebovky, v České Třebové.
 


Cesta: Titulní stránka

 

Výlet současných i bývalých členů fotokroužku „Spoušť“

 

 
 

Když jsem pár měsíců nazpět zvedal telefon a souhlasil, že pomůžu s provedením polské skupiny fotografů po České Třebové, neměl jsem nejmenší tušení, co vše z toho může vzejít. Polští kolegové byli velmi  milí. Ukázali nám, že se věnují technice focení na film a celkově se  snaží vrátit do dob, kdy fotografie jako taková vznikala a žádné  digitální fotoaparáty neexistovaly. Prohodili jsme pár slov, pokračovali  v konverzaci a nápad byl tu! Vedoucí polské skupiny Zbyšek nám řekl, že by byl moc rád, kdybychom k nim přijeli, naučili se této technice a podívali se, jak se fotografie dělaly dřív. Byli jsme nadšeni, protože někteří z nás se okrajově o focení na film zajímají, ale naučit se vyvolat film vlastnoručně? Taková nabídka se zkrátka neodmítá!

V pátek 25. září 2015 přišel den „D“ a naše pětičlenná skupinka složená převážně z bývalých členů fotokroužku Spoušť vyrazila Olawě vstříc.

Dorazili jsme večer, stihli jsme tak jen krátkou procházku nočním městem. V sobotu ráno jsme se pak sešli před olawským kulturním centrem a seznámili se s programem. Ten zněl jasně – výlet podél řeky Odry s úkolem nafotit na zapůjčené i naše analogové fotoaparáty co
nejzajímavější snímky, které se pak naučíme vyvolat v temné komoře se Zbyškem. Právě Zbyšek nám vše jasně a srozumitelné vysvětlil a každému se věnoval zvlášť, protože jsme přece jen fotili na film s takovými fotoaparáty poprvé. Samotné vyvolávání pro nás byl velice zajímavý, zábavný a poučný proces, po kterém můžeme hrdě říct, že černobílý film už bychom si zvládli vyvolat i doma! Neděle se nesla ve znamení tisku fotografií a dokončování úprav. Dozvěděli jsme se například, že kontrast fotografie můžeme právě při tisku upravit a že pokud se vám fotka napoprvé podexponovala, není vše ztraceno.

 

Když přišel čas loučení, málem jsme všichni ukápli slzu a odjížděli jsme s příslibem dalších setkání. Těšíme se na ně!

 

Matěj Kameník, Veronika Kovářová
Fotokroužek Spoušť při Gymnáziu Česká Třebová

 
Zodpovídá: Ludmila Rašnerová
Vytvořeno / změněno: 22.10.2015 / 22.10.2015
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

Redakční systém